Με το δεξί ο ΠΑΣ στην Πρεμιέρα του Πρωταθλήματος

Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2022

ΠΑΣ Ναυπάκτου – Γ.Ε.Αγρινίου 68-66

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς επικράτησε της Γ.Ε. Αγρινίου με σκορ 68-66. Σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι της Αιτωλοακαρνανίας οι παίκτες και των δύο ομάδων έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και ικανοποίησαν τον κόσμο που γέμισε το κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο. Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα δυνατά και πήγαιναν πόντο- πόντο με τον ΠΑΣ να έχει ισχνό προβάδισμα 16-15. Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου επέβαλαν το ρυθμό τους και με καλές επιλογές στα σουτ από την περίμετρο, είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 11 πόντους με σκορ 40-29. Ο ΠΑΣ προηγούνταν στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος η ΓΕΑ προσπαθεί να επανέλθει στο ματς. Πλησιάζει στο -6 αλλά ο ΠΑΣ που είχε διαβάσει πολύ καλά το παιχνίδι καταφέρνει πάλι να χτίσει μια διψήφια διαφορά πόντων. Στα μέσα της 4ης περιόδου και με τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, ο 2ος διαιτητής, κ.Ντίσιος πήγε να τινάξει το ματς στον αέρα καθώς σε μια στιγμή του ματς, 5,5 λεπτά πριν το τέλος, ύστερα από καλάθι των παικτών της Ναυπάκτου του ζητήθηκε από τον coach του ΠΑΣ να κάνει αναγκαστική αλλαγή τον νεαρό Λαούρδα (είχε χτυπήσει τη μέση του κατά τη διάρκεια της επίθεσης) αλλά προφανώς και δεν κατάλαβε…τον λόγο αφού ήταν γυρισμένος με πλάτη στον πάγκο των γηπεδούχων και τον χρέωσε αναίτια με 2η τεχνική ποινή στέλνοντάς τον στα αποδυτήρια! Οι φιλοξενούμενοι επιστρέφουν στο ματς και στα τελευταία 2.26 λεπτά εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων στην άμυνα και βάζοντας μεγάλα σουτ έφτασαν την διαφορά στο πόντο 67-66. Ο Μίχος με μια βολή κάνει το 68-66 για τον ΠΑΣ στα 7,5 δευτερόλεπτα. Στην τελευταία επίθεση η ομάδα του Αγρινίου αστόχησε στο τρίποντο και ο ΠΑΣ πήρε μια καθαρή και δίκαιη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Από τους νικητές πρώτοι σκόρερ οι Πολύχρονος και Ασημακόπουλος που είχαν από 18 πόντους ενώ ο Ζαμπάρας πρόσθεσε 15. Από την ΓΕΑ 19 είχε ο Σταμούλης και 18 οι Τασόπουλος.

Διαιτητές: Καννής- Ντίσιος

Δεκάλεπτα:16-15, 24-14, 13-15, 15-22

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος):Τσάτσος, Πολύχρονος 18, Μίχος 8(1), Ζαμπάρας 15, Ασημακόπουλος 18(2), Βαρελάς 2, Σταμάτης Π.3, Σταθάτος 4, Κούτρας, Σταμάτης Γ., Παπαθανασίου, Λαούρδας

Γ.Ε.Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 18Ο(2), Πολύζος, Καραγιάννης 6(1), Σαλαγιάννης, Γαλαγάλας, Σκορδόπουλος, Σταμούλης 19(3), Μακρής 2, Δάρλας 18(2), Κραβαρίτης, Παρθένης 3