ΠΑΣ Ναυπάκτου: «Αυτοκτόνησε» στο φινάλε...

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη 27 Μαρτίου 2024

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ 51-56

Την ήττα στην παράταση γνώρισε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο από τον Προφήτη Ηλία με σκορ 51-56, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α΄2 ΕΣΚΑΗ.

Η ομάδα της Ναυπάκτου είχε μια μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες και να παραμείνει ζωντανή στη διεκδίκηση της 5ης θέσης που οδηγεί στα play off, αλλά με δύο επιπόλαια και παιδαριώδη φάουλ που έκανε, το ένα στα τελευταία 33 δεύτερα ενώ βρισκόταν μπροστά με 4 πόντους 46-42 και το δεύτερο στα τελευταία 3 δεύτερα με το σκορ 46-44, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους με 4 εύστοχες βολές να στείλουν το ματς στην παράταση και να πάρουν τη νίκη.

Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι με την τρίτη σερί νίκη που έκαναν εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία. Το ματς ξεκίνησε νευρικά για τον ΠΑΣ με βιαστικές επιλογές στην επίθεση που οδήγησαν σε 8 λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στον Προφήτη να βάλει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και να πάρει με το κλείσιμο του ημιχρόνου προβάδισμα 9 πόντων 21-30.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου με όπλο τους την άμυνα ροκάνισαν τη διαφορά στο σκορ και παρόλο το κακό ποσοστό που είχαν στην επίθεση, περιόρισαν τα λάθη τους, και κατάφεραν 33 δεύτερα πριν το τέλος να προηγηθούν με 4 πόντους και να μοιάζουν το ακλόνητο φαβορί του ματς. Δυστυχώς όμως στο τέλος με τα δύο άσκοπα φάουλ που έκανε, ουσιαστικά αυτοκτόνησε και στην παράταση έχοντας και 2 παίκτες εκτός με 5 φάουλ έχασε άδοξα το ματς.

Δεκάλεπτα: 11-13, 10-17, 12-09, 13-07, 05-10 (παρ.).

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Λαούρδας, Πολύχρονος 15(1),Αμπλάς 8 (1), Φρέγκου 6, Στυλιαράς 3(1), Μήτσος 2, Ασημακόπουλος 13, Βαρελάς 2, Σταμάτης 2.

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ (Κοτσώνης): Χριστόπουλος 2, Μπουμπούλης 6(1), Λεοντίου 20, Νίκος 5(1), Ζαρίφης 7, Μπουντουράσας 5(1), Παΐσιος, Διδάχος, Γαλύφας 6, Μαράτος 5(1).