ΠΑΣ Ναυπάκτου: Εντός έδρας ήττα από τον ΣΕΙΡΙΟ

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ-ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΟ 60-64

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο από τον ΣΕΙΡΙΟ με σκορ 60-64, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α΄2 ΕΣΚΑΗ.

H ομάδα της Ναυπάκτου έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να εδραιωθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και έτσι όλα δείχνουν πως θα δώσει μέχρι τέλους μάχη για την είσοδο στα Play Offs. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι πήραν μια σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα και παρέμειναν ζωντανοί στη μάχη της παραμονής.

Το ματς ξεκίνησε νωθρά για τον ΠΑΣ με πολύ κακή αμυντική λειτουργία και δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Πατρινών που με τους 39 πόντους που έβαλαν στο ημίχρονο πήραν κεφάλι 10 πόντων στο σκορ 29-39.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου βελτίωσαν αρκετά την αμυντική τους λειτουργία αλλά στην επίθεση έχασαν εύκολα καλάθια και έχοντας κακό ποσοστό στις βολές και στα δίποντα παρέμεναν με τη λήξη της 3ης  περιόδου πίσω στο σκορ με 15 πόντους 37-52.

Στην τελευταία περίοδο προσπάθησαν για την ανατροπή πιέζοντας σε όλο το γήπεδο τους φιλοξενούμενους φτάνοντας τη διαφορά με τρίποντο του Φρέγκου στους 3 πόντους 60-63 αλλά τα εναπομείναντα 5 δεύτερα που απέμεναν, δεν ήταν αρκετά για να πάρουν τη νίκη. Από τον ΠΑΣ που αγωνίστηκε για ακόμη ένα παιχνίδι με απουσίες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Φρέγκου με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Ασημακόπουλος που σημείωσε 12.

Από τον Σείριο που έκανε ίσως το καλύτερο φετινό του παιχνίδι, ο Χάρης έκανε εξαιρετική εμφάνιση σημειώνοντας 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Αντωνίου και Τομαράς που σημείωσαν 11 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-23, 11-16, 08-13, 23-12.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Ασημακόπουλος 12(1), Πολύχρονος 9(1), Βαρελάς 4, Παπαθανασίου, Φρέγκου 21(4), Λαούρδας 2, Πάτσιος 2, Αμπλάς 4(1), Σταμάτης, Κουκούλης 2, Μήτσος 4.

ΣΕΙΡΙΟΣ (Σταματόπουλος-Τσίρος): Κωστούλας 6(2), Ζανιάς 5, Τσίρος Π., Μιχαλόπουλος, Αντωνίου 11, Τσίρος Φ. 7, Χάρης 16, Ροκίζας 6, Τομαράς 9(1), Στυλιδιώτης 4.