ΠΑΣ Ναυπάκτου: Παλικαρίσια νίκη στη Ζάκυνθο

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου 2024

ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ - ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 51-66

Μεγάλο διπλό για τον ο ΠΑΣ Ναυπάκτου στη Ζάκυνθο με σκορ 51-66, , για την 3η αγωνιστική του β γύρου της Α2 ΕΣΚΑΗ, ύστερα από μια δυνατή αναμέτρηση που συνοδεύτηκε και με 2 απώλειες παικτών λόγω τραυματισμών. Η ομάδα της Ναυπάκτου που ταξίδεψε χωρίς 2 παίκτες της (Πάτσιος και Φρέγκου), είχε να αντιμετωπίσει και τους τραυματισμούς 2 παικτών της στο 3ο δεκάλεπτο (Αλεξανδρής και Θεοδώρου τέθηκαν νοκ άουτ με χτυπήματα σε γόνατο και ώμο αντίστοιχα) και σε συνδυασμό με την αποβολή 2 παικτών (Βαρελά και Ασημακόπουλου) με 5 φάουλ στην 4η περίοδο, έδωσε φοβερή μάχη για να φύγει από το νησί με τους 2 βαθμούς της νίκης και να διατηρηθεί στην 3η θέση της βαθμολογίας. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου με όπλο την καλή τους άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με το κλείσιμο του ημιχρόνου με 5 πόντους 26-31. Στο 2ο μέρος συνέχισαν την καλή λειτουργία στην άμυνα και παρά τις απουσίες με τους τραυματισμούς του Αλεξανδρή και Θεοδώρου, είχαν υπομονή και παίζοντας με μυαλό στην επίθεση προηγήθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο με 14 πόντους 32-46. Στο 4ο δεκάλεπτο παρότι στερήθηκαν με 5 φάουλ τα δύο τεσσάρια, Βαρελά και Ασημακόπουλο, έπαιξαν με χαμηλό σχήμα και με σωστό γύρισμα της μπάλας στην επίθεση ανταπεξήλθαν στην πίεση των γηπεδούχων και πήραν μια μεγάλη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΣ ο Αμπλάς με 18 πόντους που πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και τον ακολούθησε Πολύχρονος με 13 και οι έφηβοι Λαούρδας και Σταμάτης που σημείωσαν έκαστος από 8 πόντους. Από τη Ζάκυνθο πρώτος σκόρερ ο Βαρβαρίγος που σκόραρε 27 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-19, 10-12, 06-15, 19-20.

ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Πάνας): Φετσάνης, Βισβάρδης 4, Βαρβαρίγος 27(1), Πλαρινός 4, Θεοδωρίτσης, Νέγκας 7(1), Κουτουλογένης, Δημησιάνος 5, Μουζάκης 4, Λέσι.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Λαούρδας 8, Πολύχρονος 13, Αλεξανδρής, Αμπλάς 18(2), Ασημακόπουλος 7, Θεοδώρου 5 (1), Κουκούλης 3(1), Φούντας 2, Σταμάτης 8, Βαρελάς 2.