ΠΑΣ Ναυπάκτου: Άνετη επικράτηση επί του Σκαγιοπουλείου

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΑΟ ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ 58-41

Τη δυνατή έδρα του αξιοποίησε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου επικρατώντας 58-41 του Σκαγιοπουλείου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του β γύρου της Α2 ΕΣΚΑΗ που τον διατηρεί στην 3η θέση της βαθμολογίας και εκμεταλλευόμενος τα στραβοπατήματα των πρωτοπόρων, πλησίασε πιο κοντά στην κορυφή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτες του Γιώργου ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα στην επίθεση έχοντας βιαστικές επιλογές χάρις όμως στην καλή τους άμυνα προηγήθηκαν με το κλείσιμο του ημιχρόνου με 4 πόντους 28-24.

Στο 2ο μέρος συνέχισαν την καλή λειτουργία στην άμυνα και παίζοντας με μεγαλύτερο πάθος και ομαδικότητα στην επίθεση, βρήκαν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και με ξέσπασμα διαρκείας στην τελευταία περίοδο πήραν μια ευρεία νίκη με σκορ 58-41.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Πολύχρονος με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Ασημακόπουλος που σημείωσε 15. Από τους φιλοξενούμενους πρώτοι σκόρερ οι Μίχος και Θεοδωρόπουλος που σκόραραν από 8 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-06, 14-18, 12-10, 19-07.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Θεοδώρου 6, Πολύχρονος 21 (1), Ασημακόπουλος 15 (2), Πάτσιος 5 (1), Παπαθανασίου 6, Σταμάτης 1, Αμπλάς 2, Αλεξανδρής 2, Λαούρδας, Φρέγκου, Μήτσος, Βαρελάς.

ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ (Μιχαλόπουλος): Μίχος 8 (2), Ζαβέρδας 3, Θεοδωρόπουλος 8 (1), Σακελλάρης 2, Μπαράκος 2, Ζήσης 4, Κάλλης 3, Χριστοδουλόπουλος 7 (1), Πετρόπουλος 2, Θεοδωράκης 2.