Α.Ο.Λυγιάς: Ισόπαλο το τοπικό ντέρμπι με την Α.Ε.Παλαιοπαναγιάς

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

Για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας, η ομάδα του Λυγιά αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2-2, στο τοπικό ντέρμπι με την Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς.

Η ομάδα του δεν μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, έκανε αρκετά λάθη και μοιραία τα πλήρωσε. Μόλις στο 5ο λεπτό, η τυπικά φιλοξενούμενη Παλαιοπαναγιά θα κερδίσει πέναλτι και με εκτελεστή τον Σανιδά Γ. θα κάνει το 0-1. Στο 27' θα έρθει το 0-2 με τον Βαβάτσικο Π.. Ημίχρονο 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λυγιά θα ισορροπήσει το παιχνίδι, είχε την κατοχή και πήρε πρωτοβουλίες, με την Παλαιοπαναγιά να προσπαθεί να αμυνθεί περισσότερο και προσπαθούσε κυρίως με κόντρες να επιτεθεί. Η μείωση του σκορ για τον Λυγιά θα έρθει στο 65΄ με σουτ του Δημητρόπουλου Β. Η ισοφάριση θα έρθει στις καθυστερήσεις του αγώνα στο 90+6΄, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Δημητρόπουλος Β. και κέρδισε ο Βασιλόπουλος Παντ.