Ομόνοια Ναυπάκτου (Βόλεϊ Γυναικών): Εντός έδρας τρίποντο

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2024

Σημαντική νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα της Ομόνοιας Ναυπάκτου για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου. Επικράτησε σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση και μεγάλη διάρκεια 3-1 σετ του Απόλλωνα Ξυλοκάστρου και επέστρεψε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας του Α’ Ομίλου.

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Ομόνοια και τον Απόλλωνα ήταν αμφίρροπο από την αρχή έως το τέλος κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Μικρό προβάδισμα είχε στην αρχή ο Απόλλωνας με την Ομόνοια όμως γρήγορα να ισοφαρίζει και να προηγείται με 10-5. Σταδιακά ο Απόλλωνας όχι μόνο ισοφάρισε (14-14) αλλά και προηγήθηκε 16-19. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν χέρι χέρι ως το 21-22 όταν με τη Σχίζα στο σερβίς η Ομόνοια πήρε τέσσερις σερί πόντους και έκανε το 25-22. Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ξυλοκάστρου είχε σταθερά το προβάδισμα με διαφορές που κυμαίνονταν από τους 2 έως τους 6 πόντους. Η Ομόνοια μείωσε σε 15-16 αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της διαφορά και έχασε το σετ με 22-25.

Συνεχής οι ανατροπές στο σκορ στο τρίτο σετ. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε 2-4 με την Ομόνοια να κάνει το 5-4. Άμεση απάντηση του Απόλλωνα για το 5-9 με την Ομόνοια να ισοφαρίζει λίγο μετά σε 12-12 και να προηγείται 15-13. Σερί 7 πόντων για τον Απόλλωνα έκανε το 15-20, νέο σερί 6 πόντων για την Ομόνοια και το σκορ στο 21-20. Ο Απόλλωνας πήγε σε διπλό σετ μπολ στο 22-24 με την Ομόνοια να τα σπάει και τα δύο και σε τρίτο στο 24-25  πριν η Ομόνοια με την Ρουστέμη στο σερβίς πάρει τρεις σερί πόντους και κατακτήσει το σετ με 27-25. Το ενδιαφέρον του αγώνα έμεινε αμείωτο και στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του Ξυλοκάστρου προηγήθηκε 4-11  με την Ομόνοια σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά και να προηγείται πρώτη φορά στο 16-15, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά στο 21-16. Άμεση η απάντηση από τον Απόλλωνα που μείωσε στον πόντο (22-21) και κατάφερε να σπάσει τα ματς μπολ της Ομόνοιας στο 24-22 και να πάει σε δικό του σετ μπολ (24-25). Ψύχραιμη η Ομόνοια στο τέλος πήρε το σετ με 28-26 και μαζί τη νίκη με 3-1 σετ.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Τσακανίκας-Κοκόλας): Καραγιάννη, Καραΐσκου, Καραχάλιου, Κατσάμπα, Κώστα Μ., Μουσακιάν, Παπαϊωάννου, Παπαχαραλάμπους, Πελέκη, Ρούμπα, Ρουστέμη, Πίντζου, Σφήκα, Σχίζα.

Απόλλων Ξυλοκάστρου (Καπόρη): Ρήγα, Παπαγουλοπούλου, Παππά, Θεοδωροπούλου, Κατσούλη, Ευσταθοπούλου, Πετούμενου, Τσούρα, Κωστοπούλου, Σακελλαρίου, Τσαμίγκου.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής του δευτέρου γύρου η ΕΑΠ νίκησε τον ΑΟΦ Πανεπιστημίου 3-0 και η Ολυμπιάδα επικράτησε με 3-1 σετ του Άθλου Πάτρας. Την Κυριακή 28/1 η Ομόνοια θα αγωνιστεί στο πανεπιστημιακό γυμναστήριο αντιμετωπίζοντας τον ΑΟΦ Πανεπιστημίου στις 19.30.