Ηρακλής Μοναστηρακίου: Ήττα σε ένα ματς θρίλερ

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2024

Ήττα στην ένατη και τελευταια αγωνιστική του πρώτου γύρου για τον Ηρακλή Μοναστηρακίου με σκορ 62-63

Η ομάδα του Ηρακλή μπήκε χαλαρή στην άμυνα στο πρωτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω μέχρι και 15 πόντους με την ομάδα του Ιωνικου να βρίσκει πολλές λύσεις με μακρινά σουτ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του coach Ράπτη εσφιξε την άμυνα της και γυρνοντας την μπάλα πήγε σε μεγάλες επιθέσεις και βρήκε εύκολα καλαθια μειώνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους κλείνοντας το ημίχρονο 27-30.Ιδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Ηρακλή να ανεβάζουν κι άλλο στροφές έχοντας σε τρομερή κατάσταση τους Παπουλια και Γκρεκα βοηθώντας την ομάδα να ανατρέψει το σκορ και να περάσει μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πραγματικά έγινε ίσως από τα καλύτερα ματς της κατηγορίας για φέτος με πολλές εναλλαγές στο σκορ με μεγάλα σουτ και για τις δύο ομάδες. Στα τελευταία δύο λεπτά και ενώ η ομάδα του Ηρακλή βρισκόταν μπροστά για 5 πόντους η ομάδα του Ιωνικου έβαλε δύο δύσκολα τρίποντα και κατάφερε να περάσει για εναν πόντο μπροστά, όμως στην επόμενη επίθεση ο Παπουλιας θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Εκεί με 40 δευτερολεπτα στο ρολόι η ομάδα του coach Ράπτη θα βγάλει την άμυνα αλλά θα χάσει την μπάλα δίνοντας εκ νέου κατοχή στην ομάδα του Ιωνικου. Η ομάδα του Αγρινίου θα πετύχει ένα ακόμη μεγάλο τρίποντο δίνοντας πάλι το προβάδισμα στον Ιωνικο και αφήνοντας 9 δευτερόλεπτα για την ομάδα του Ηρακλή. Στην τελευταία επίθεση ο Σκαλιωτης αστόχησε σε κοντινό σουτ με τον Κουτρα να μην καταφέρει μετά το επιθετικό ριμπάουντ να βάλει το νικητήριο καλάθι και να δώσει τη νίκη στο ματς θρίλερ.Αξιζουν πολλά συγχαρητήρια και για τις δύο ομάδες για το όμορφο θέαμα καθώς και για τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό της Ναυπάκτου και βοήθησε την ομάδα του Ηρακλή.

Ηρακλής- Ιωνικός 62-63

Ντελαβογιας, Γκρεκας 22(2),Σκαλιωτης 4(1),Ασβεστας 2, Κουτρας 8,Νταουσανης, Αγγελοπουλος, Καποδίστριας, Τσιφτιλης, Παπουλιας 26(5),Σάββας