ΠΑΣ Ναυπάκτου: Επιστροφή στις νίκες

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ 63-56

Την 8η νίκη στο Πρωτάθλημα της Α΄2 ΕΣΚΑΗ πανηγύρισε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου καθώς επικράτησε της ΝΙΚΗΣ Προαστείου με σκορ 63-56, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα και έχοντας 6 λάθη στο 1ο δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω με 17-18. Στο 2ο δεκάλεπτο βρήκαν λύσεις στην επίθεση, χτύπησαν με το pick n roll τους φιλοξενούμενους και πήραν προβάδισμα 4 πόντων 32-36. Στο 2ο μέρος, παίζοντας καλή άμυνα στα ατού των φιλοξενουμένων, ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους, αναγκάζοντας τη Νίκη να γυρίσει την άμυνά της σε ζώνη 4-1 και να μειώσει το σκορ με το κλείσιμο του 3ου δεκαλέπτου στους 6 πόντους 50-44. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τρίποντο το παιχνίδι 53-53. Στα τελευταία 3 λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου ήταν πιο ψύχραιμοι και με μπροστάρη τον Θεοδώρου πήγαν τις επιθέσεις κοντά στο καλάθι, κάνοντας ένα επιμέρους 10-3, και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη. Αξίζει να σημειώσουμε την επιστροφή του Νίκου Αλεξανδρή που έκανε την πρώτη συμμετοχή για φέτος και αναμένεται να δώσει λύσεις στην ομάδα, στο απαιτητικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΗ. Πλουραλισμός στη επίθεση για την ομάδα της Ναυπάκτου που είχε πρώτους σκόρερ τους Ασημακόπουλο και Θεοδώρου που σημείωσαν από 14 πόντους και ακολούθησαν οι Φούντας, Πολύχρονος και Βαρελάς με 10,9 και 8 πόντους αντίστοιχα. Ιδιαίτερη μνεία στο νεαρό Φούντα, που άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο coach και έδειξε ότι με υπομονή, συνέπεια και προσήλωση στις προπονήσεις όλοι μπορούν να κερδίσουν το χρόνο τους. Από τη Νίκη πρώτος σκόρερ ο Σ. Χρυσανθόπουλος με 23 πόντους και τον ακολούθησε ο Αργυρόπουλος που σημείωσε 13.

Διαιτητές : Λιόνας-Ζαφείρης

Δεκάλεπτα: 17-18, 19-14, 14-12, 13-12.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ (Σταθάτος): Ασημακόπουλος 14, Βαρελάς 8, Θεοδώρου 14, Πάτσιος 5 (1), Φούντας 10, Πολύχρονος 9, Αλεξανδρής 3 (1), Αμπλάς, Λαούρδας.

ΝΙΚΗ ΠΡ. (Λύτρας): Σ. Χρυσανθόπουλος 23 (3), Αργυρόπουλος 13 (1), Αδαμόπουλος 1, Κουκουβάος 8 (2), Φ. Χρυσανθόπουλος 4, Κουτσούκος 7 (1), Σπύρου, Μπαντζής.