ΠΑΣ Ναυπάκτου: Στραβοπάτημα στην Ακράτα

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023

ΑΚΡΑΤΑ - ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 65-63

Την 4η ήττα στο Πρωτάθλημα της Α΄ 2 ΕΣΚΑΗ γνώρισε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου στο κλειστό γυμναστήριο της Ακράτας από την ομώνυμη ομάδα με 65-63. Η ομάδα του Γιώργου Σταθάτου παρουσιάστηκε με σημαντικές απουσίες (Αμπλάς, Πολύχρονος, Σταμάτης, Τσάτσος, Παπαθανασίου) και επιστρατεύτηκε ο παλαίμαχος παίχτης του ΠΑΣ, Σταθάτος Πέτρος, για να καλυφθούν κάποια κενά, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα παροπλίστηκε και ο Φρέγκου με σφίξιμο στη μέση. Η ομάδα του ΠΑΣ ξεκίνησε δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο αλλά οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα και κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με σκορ 35-30. Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα της Ακράτας περιόρισε, με σκληρή άμυνα, τους φιλοξενούμενους και έχτισε μια διαφορά 10 πόντων. Η ομάδα της Ναυπάκτου έκανε την αντεπίθεσή της στο 4ο δεκάλεπτο αλλά η ολιγωρία στην άμυνα, στα ριμπάουντ και οι περιορισμένες λύσεις στον πάγκο δεν της έδωσαν το δικαίωμα να φτάσει στη νίκη, καθώς το τρίποντο του Θεοδώρου στην λήξη ήταν άστοχο. Για τους γηπεδούχους Πετρόπουλος και Τσινούκας ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 16 πόντους έκαστος, ενώ για την ομάδα του ΠΑΣ πρώτος σκόρερ ο Πάτσιος με 19 και ακολούθησαν Θεοδώρου και Σταθάτος με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-18, 20-12, 16-11, 14-22.

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Πετρόπουλος 16, Μπομπόκης 6 (2), Σωτηρόπουλος 4, Τσινούκας 16, Γιαννόπουλος 8, Τσιρώνης 8 (2), Βασιλάτος 1, Χριστόπουλος 6 (1), Τάρναρης, Βασιλακόπουλος.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος-Ζησιμόπουλος): Θεοδώρου 14 (2), Ασημακόπουλος 7 (1), Λάουρδας 4, Πάτσιος 19 (2), Βαρελάς 8, Σταθάτος 11 (1), Μαντζαρίνης, Φούντας, Φρένγκου.