ΠΑΣ Ναυπάκτου: Ξέμεινε από δυνάμεις στην παράταση

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ 64-71

Εντός έδρας ήττα στην παράταση για τον ΠΑΣ από τον Κεφαλληνιακό με σκορ 64-71, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α΄2 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα της Ναυπάκτου πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα καθώς στο 1ο δεκάλεπτο είχε κακή αμυντική λειτουργία και έδωσε ψυχολογία, εύκολους πόντους και το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους 16-26.

Στο 2ο δεκάλεπτο ισορρόπησε το ματς με καλή άμυνα και με γρήγορο παιχνίδι στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο με -5 (35-40).

Στην 3η περίοδο ο ΠΑΣ παρότι μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα και με 1 πόντο, έκανε επιπόλαια λάθη στην επίθεση που έδωσαν ξεκούραστους πόντους στον αιφνιδιασμό στους φιλοξενούμενους και το προβάδισμα με 6 πόντους (48-54).

Στην 4η περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου είχαν το μομέντουν του αγώνα καθώς περιόρισαν τα ατού της Κεφαλλονιάς στην άμυνα και στην επίθεση είχαν υπομονή και σωστές επιλογές και πήραν το κεφάλι στο σκορ με + 3 62-59. Στο σημείο εκείνο δέχτηκαν 3ποντο, 1 λεπτό πριν το τέλος και με το σκορ πάλι στο 64-62 με 2 εύστοχες βολές της Κεφαλλονιάς το ματς πήγε στην παράταση.

Στο extra 5λεπτο ο ΠΑΣ έμεινε από δυνάμεις, έχοντας και την απώλεια του Αμπλά με τραυματισμό αλλά και των Φρέγκου και Θεοδώρου με 5 φάουλ, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ματς και έχασε με 64-71.

Πρώτος σκόρερ από την ομάδα της Ναυπάκτου ο Πολύχρονος με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Θεοδώρου που σημείωσε 15. Από την Κεφαλλονιά μεγάλο παιχνίδι για τον Αντωνάτο με 36 πόντους και τον ακολούθησε ο Θεοδωράτος με 15.

Διαιτητές : Μαρινάκης-Σφέικου

Δεκάλεπτα: 16-26, 19-14, 13-14, 16-10, παρ: 0-7

Α.Σ.Κεφαλληνιακός (Κωστίδης): Αντωνάτος 36(3), Γαρμπής 2, Χρηστάτος 3(1), Βασιλάτος 2, Τιμοθεάτος 2, Θεοδωράτος 15(1), Δρακονταείδης 3(1), Καραμπέτσας 6, Λαμπρογιώτας 2.

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Λαούρδας , Πολύχρονος 20(2), Αμπλάς 6, Ασημακόπουλος 7, Θεοδώρου 15(1), Φρέγκου 8(1), Τσάτσος 2, Μαντζαρίνης 2, Βαρελάς 4.