ΠΑΣ Ναυπάκτου: Μεγάλη νίκη στην Αλεξιώτισσα

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2023

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 68-72

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς ο ΠΑΣ Ναυπάκτου δραπέτευσε από την Πάτρα με ένα τεράστιο διπλό, στο ματς της 9η αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α΄2 ΕΣΚΑΗ, σπάζοντας το νικηφόρο σερί του Προφήτη Ηλία με σκορ 68-72, ο οποίος πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά λύγισε στην ανωτερότητα των φιλοξενουμένων. Σε συνδυασμό μάλιστα με την ήττα του Διαγόρα από τον Πυρσό, η ομάδα της Ναυπάκτου, η οποία ανέβηκε στο 7-2, πλέον απέχει μόλις μια νίκη από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το παιχνίδι, παρόλο το εντυπωσιακό 1ο δεκάλεπτο της ομάδας της Ναυπάκτου ( προηγήθηκε με 17-25), ουσιαστικά κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι εκκίνησαν από το +3 (52-49), είδαν όμως τους παίκτες του Γιώργου Σταθάτου να πραγματοποιούν ένα πολύ καλύτερο ”φίνις” στο ματς, με μεγάλο τους όπλο την επίθεση, αφού σκόραραν 23 πόντους αλλά και την άμυνα που κατάφεραν με τις προσαρμογές να περιορίσουν τα ατού των Πατρινών. Λεοντίου και Μπουντουράσαςπρώτοι σκόρερ για τους ”πράσινους” με 25 και 15 πόντους αντίστοιχα, όμως ο ΠΑΣ είχε για μια ακόμη βραδιά πολυφωνία στην επίθεση με έξι παίκτες κοντά σε διψήφιο αριθμό πόντωνμε πρώτο σκόρερ τον Φρέγκου με 18 πόντους και τον ακολούθησαν οι Πολύχρονος και Ασημακόπουλος με 15 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Τσακιράκη-Πλέγας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 36-34, 52-49, 68-72

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ (Κοτσώνης): Ζαφείρης 7 (1), Καρατζαφέρης 12, Χριστόπουλος 4, Μπουντουράσας 15 (2), Λεοντίου 25 (5), Μπούμπουλης 5 (1), Κατέβας, Ζέλι, Παίσιος.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Ασημακόπουλος 11 (1), Φρέγκου18 (2), Σταμάτης 8, Πολύχρονος 15, Αμπλάς 7 (1), Πάτσιος 9 (2), Βαρελάς 4, Λαουρδάς.