Α.Ο.Χάλκειας - Α.Ε.Παλαιοπαναγιάς: 2-3

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό, χώρο λόγω της έντονης βροχής, έγινε σήμερα το τοπικό ντέρμπι της Ναυπακτίας. Στο γήπεδο Γαβρολιμνης συναντήθηκαν ο Α.Ο.Χάλκειας και η Α.Ε.Παλαιοπαναγιάς, δύο ομάδες που φέτος συμπληρώνουν 40 Χρόνια ιστορίας.

Η Α.Ε.Παλαιοπαναγιάς μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 2-0 μετά από τραγικά λάθη στην αμυνα της Χάλκειας με τον Μπίμπα και τον Φράγκο. Σιγά σιγά η ομάδα της Χάλκειας ανέβασε απόδοση και μείωσε σε 2-1 με τον Τριώτη. Όμως άλλο ένα λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων στο 45ο λεπτό εκμεταλευθηκε ο Μπίμπας και έκανε το 1-3 για την Α.Ε.Παλαιοπαναγιάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χάλκεια κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έχασε πολλές ευκαιρίες, μείωσε με ωραίο γκολ του Κατσαντώνη ενώ είχε και δοκάρι σε φάουλ του Ζέλιου. Παρά την πίεση όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 2-3 υπέρ της ΠΑΛΑΙΟΠΑΝΑΓΙΑΣ.