ΠΑΣ Ναυπάκτου: Επιβλήθηκε της ΑΓΕ Ζακύνθου με 78-56

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Καλή εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΣ

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ 78-56

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στην 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α΄ 2 ΕΣΚΑΗ καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ζακύνθου με σκορ 78-56. Με πολλές απουσίες παικτών για διαφόρους λόγους παρατάχθηκε η ομάδα της Ναυπάκτου στον Κυριακάτικο αγώνα, είχε όμως τη βοήθεια αθλητών από την ομάδα των Εφήβων που μαζί με 3 - 4 έμπειρους παίκτες σχημάτισαν ένα πολύ δυνατό σύνολο που με ενθουσιασμό, ομαδικότητα, καλή άμυνα, έβγαλαν ωραίες φάσεις στο γήπεδο και ευχαρίστησαν τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου ξεκίνησαν τον αγώνα πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα 23-18. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με καλή άμυνα διατηρήθηκαν στο ματς κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 33-29. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ ανέβασε την απόδοσή του έπαιξε καταπληκτική άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση, έκανε ένα επιμέρους 26-14 στην 3η περίοδο. Ίδια εικόνα και στην 4η περίοδο με την ομάδα της Ναυπάκτου να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και να παίρνει εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Από τους νικητές πρώτοι σκόρερ οι Πάτσιος και Θεοδώρου με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα και τους ακολούθησαν οι έφηβοι Παπαθανασίου με 13 πόντους και Τσάτσος -Λαούρδας που σημείωσαν από 9 πόντους.

Δεκάλεπτα:23-18, 10-11, 26-14, 19-14

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Στάικος 2, Λαούρδας 9, Τσάτσος 9(1), Παπούλιας, Αμπλάς 6(1), Πάτσιος 20, Παπαθανασίου 13, Θεοδώρου 15, Μαντζαρίνης 2, Φούντας, Μήτσος 2.