ΠΑΣ Ναυπάκτου: Επιστροφή στις νίκες

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΓΡ.ΛΙΑΚΑΤΑΣ 76-43

Εύκολη εντός έδρας επικράτηση του ΠΑΣ Ναυπάκτου επί του Γρ.Λιακατά Αιτωλικού με σκορ 76-43, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του β΄ γύρου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν χαλαρά στον αγώνα, χωρίς συγκέντρωση και ενέργεια στο παιχνίδι τους και είχαν μικρό προβάδισμα 6 πόντων στο ημίχρονο με σκορ 30-24.

Στο 2ο μέρος οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πίεσαν στην άμυνα και στην επίθεση βρήκαν σωστές επιλογές εναντίων της ζώνης των φιλοξενουμένων αλλά και στο ανοιχτό γήπεδο με lay up στον αιφνιδιασμό και το 30-24 του ημιχρόνου μετατράπηκε εύκολα στο τελικό 76-43.

Ο ΠΑΣ για ένα ακόμη παιχνίδι είχε πολυφωνία στην επίθεση με τον Μίχο να έχει 15 πόντους και τον Σταθάτο Π. 11 ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Μαντζαρίνης και Κωστογιάννης. Από το Αιτωλικό πρώτος σκόρερ ο Καμπάς με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα:Α:18-13 Β:12-11 Γ:20-10 Δ:26-9

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Καπετανάκης 2, Μίχος 15(2), Λαούρδας 7, Ζαμπάρας 2, Ασημακόπουλος 7, Κωστογιάννης 10(1), Μαντζαρινης 10(3), Σταθάτος Π. 11(1), Κούτρας 6, Σταμάτης 2, Βαρελάς 4.

Aιτωλικό(Καστανάς): Καραπαναγιώτης 1, Δάλαρης 9(1), Ζαρκαδούλας 7(1), Γκανιάτσος 4, Καμπάς 16(1), Κολοζάκης 6.