ΠΑΣ Ναυπάκτου: Κακή εμφάνιση και ήττα του ΠΑΣ στην Άρτα

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2023

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 66-56

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου στην Άρτα από τον τοπικό Αίαντα με σκορ 66-56, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Με την ολοκλήρωση του Α΄ γύρου και με ρεκόρ 6-3 ο ΠΑΣ βρίσκεται στην 4 η θέση του βαθμολογικού πίνακα σε τριπλή ισοβαθμία με τη ΓΕΑ και τον Πύρρο Αρταίων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Γιώργου Σταθάτου πλήρωσε τις δύο σημαντικές απουσίες του Βαρελά και Πολύχρονου και ταυτόχρονα βρέθηκε σε κακή ημέρα. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού κερδίζοντας κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ και έχοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις στην επίθεση έβαλαν εύκολους πόντους και προηγήθηκαν με 39-24 στο ημίχρονο και με 60-39 στο τριακοστό λεπτό. Στο 4 ο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ με την πίεση κυρίως από την άμυνα κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους δέκα πόντους για το τελικό 66-56. Από τον Αίαντα πρώτος σκόρερ ο Μιχαήλ με 17 πόντους και τον ακολούθησαν οι Παπαμιχαήλ και Ζολώτας που πρόσθεσαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΣ ξεχώρισε ο Πέτρος Σταθάτος που σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-24, 60-39, 66-56

Διαιτητές: Γεροδήμος-Τσώλης

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Βαρδής, Αποστολάκης 9(3), Παπαρούνης, Μιχαήλ 17, Λιάρος,

Κιούσης 3(1), Μητρογιάννης, Παπαδημητρίου 6, Μπράμης 2, Παπαμιχαήλ 14, Καρανίκας