ΠΑΣ Ναυπάκτου: Συνέχισε το σερί των νικών

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΒΑΟ ΑΡΤΑΣ 59-55

Τρίτη σερί νίκη για τον ΠΑΣ καθώς επικράτησε, πιο εύκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ, με 59-55 για την 8 η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ και με ρεκόρ 6-2 παραμένει στην 3 η θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-15 στο α΄ δεκάλεπτο και έδειχναν με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση παίρνοντας πλεονέκτημα 17 πόντων 38-21. Στο δεύτερο μέρος ο ΒΑΟ άλλαξε την άμυνά του και με ζώνη 1-3-1 μπλόκαρε επιθετικά την ομάδα της Ναυπάκτου και κατάφερε να μειώσει την διαφορά με το κλείσιμο της 3 ης περιόδου στους 11 πόντους. Στο 4 ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις επιθετικά και κρατούσαν σταθερά μια διαφορά 7-8 πόντων για να διαμορφωθεί με τρίποντο των φιλοξενουμένων στην εκπνοή το τελικό 59-55. Από τον ΠΑΣ πρώτος σκόρερ ο Μίχος με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Πολύχρονος με 14. Από τον ΒΑΟ ξεχώρισαν οι Θεοδωρόπουλος και Τσίκος που είχαν από 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: Α:20-15 Β:18-06 Γ: 11-17 Δ:10-17

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Κωστογιάννης, Πολύχρονος 14(2), Μίχος 17(2), Ζαμπάρας

4, Ασημακόπουλος 5, Παπαθανασίου 2, Σταμάτης Π 8(2), Σταθάτος Π. 5(1), Κούτρας 4,

Σταμάτης Γ, Βαρελάς, Λαούρδας.

ΒΑΟ Άρτας (Ασπρούδης): Γκαρτζονίκας, Τσίκος 18(1), Δημητρίου 2, Δήμος, Τσιώλας 2,

Θεοδώροπουλος 19(2), Γείτονας 7(2), Παπαβασιλείου 2, Σιατής 5.