ΠΑΣ Ναυπάκτου: Νίκη τετράδας για τον ΠΑΣ

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2023

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ 55-52

Σημαντική εντός έδρας επικράτηση του ΠΑΣ Ναυπάκτου με σκορ 55-52 επί του Πύρρου Aρταίων για την 5η αγωνιστική του ‘β γύρου της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ, που τον φέρνει πλέον μόνο του στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Γιώργου Σταθάτου παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-17 στην πρώτη περίοδο κατάφερε με όπλο την πιεστική του άμυνα να περιορίσει τα ατού των φιλοξενουμένων και με ένα σερί 14-07 στο 2ο δεκάλεπτο, να προηγηθεί με 28-24 στο ημίχρονο.

Στο 2ο μέρος συνέχισε την καλή του απόδοση και έφτασε στην 4η περίοδο τη διαφορά δύο φορές στο +9. Στα τελευταία 5 λεπτά και έχοντας την απουσία για ένα ακόμη παιχνίδι του στρατευμένου Πολύχρονου, υπέπεσε λόγω κούρασης σε κάποια λάθη στην επίθεση με αποτέλεσμα ο Πύρρος να μειώσει τη διαφορά του σκορ στους 3 πόντους για να έρθει το τελικό 55-52. Πρώτος σκόρερ από την ομάδα της Ναυπάκτου ο Μίχος με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μαντζαρίνης και Ασημακόπουλος που σημείωσαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την ομάδα της Άρτας ξεχώρισε η τετράδα Κωσταπαππάς, Σκορδής, Χίντζιος και Δημητρίου που σημείωσαν από 14,13,10 και 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-24, 38-32, 55-52

Διαιτητές: Λιότσος - Σταθόπουλος

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Τσάτσος, Μίχος 15(1), Λαούρδας 2, Ζαμπάρας 5, Ασημακόπουλος 10, Παπαθανασίου 2, Μαντζαρίνης 11(2), Σταθάτος Π. 5(1), Κούτρας 2, Σταμάτης, Κωστογιάννης 3(1), Βαρέλας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 10(1), Παπαρούνης, Σκορδής 13(1), Κοντός, Χρύσης, Κατσαούνος, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 14(1), Βάσιος, Καλαντζής 6, Δημητρίου 9(2)